Loading…

Wszystko co musisz wiedzieć o nartach na Soszowie w Wiśle

Jeśli wybierasz się na narty albo snowboard do Beskidu Śląskiego, ten artykuł pomoże Ci zaplanować wypad na jeden z najlepiej przygotowanych stoków narciarskich regionu. Stok na Soszowie Wielkim ma świetne warunki a nowoczesna stacja narciarska jest wyposażona w udogodnienia, które czynią to miejsce absolutnym hitem sezonu zimowego.

Soszów Wielki to jeden ze szczytów w Paśmie Czantorii leżący na Głównym Szlaku Beskidzkim. Wznosi się na wysokość 886 metrów nad poziomem morza i biegnie przez niego granica między Polską a Czechami. Stacja Narciarska „Soszów” znajduje się pod szczytem na północno-wschodnim zboczu. Teren narciarski obejmuje 6 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości 6 kilometrów. Są tu trzy trasy niebieskie (łącznie prawie cztery kilometry długości), jedna czerwono-niebieska (1,2 km), jedna czerwona (900 m) i jedna czarna (200 m).

Stok jest oświetlony, więc można jeździć na nim również po zmroku (w sezonie zimowym wyciągi pracują zazwyczaj do godziny 22:00). Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są cztery wyciągi orczykowe oraz czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, którego dolna stacja mieści się na wysokości 610 metrów. Dostępne są karnety punktowe i czasowe oraz karnety kilkudniowe do wykorzystania w różne dni sezonu. W ofercie są zniżki dla uczniów i studentów do 21 roku życia oraz dla seniorów i grup. Dzieci o wzroście do 120 cm jeżdżące pod opieką dorosłego korzystają ze stoku za darmo. W trakcie sezonu pojawiają się też zniżki na karnety dla rodzin oraz promocje krótkoterminowe. Dodatkowe atrakcyjne promocje są dostępne dla gości hotelowych Stacji Narciarskiej „Soszów”.

Stacja narciarska jest czynna od 8:00 do 22:00 w zimie i od 9:00 do 17:00 w lecie. Warto sprawdzać na bieżąco warunki pogodowe, ponieważ mogą one wpływać do godziny działanie wyciągów. W dolnej i górnej stacji kolei linowej są prowadzone pomiary publikowane na oficjalnej stronie internetowej stacji. Na stronie można też sprawdzić warunki narciarskie na żywo dzięki zainstalowanemu na stoku systemowi monitoringu. Warto wiedzieć, że warstwa śniegu na Soszowie jest gruba a sprzyjające narciarzom warunki sprawiają, że często można jeździć tu nawet do końca kwietnia.

W dolnej stacji kolei linowej znajduje się wypożyczalnia sprzętu, punkt serwisowy i sklep sportowy. Na stoku działa też szkółka narciarska „Nova” oferująca kursy dla dorosłych i dzieci oraz prowadząca przedszkole narciarskie. Stok na Soszowie posiada również bazę noclegową w dolnej stacji kolei linowej, a także schronisko górskie i kilka mniejszych ośrodków noclegowych w góralskim stylu, jak również bardziej luksusowe hotele ze spa. W okolicy jest też wiele innych punktów zakwaterowania, ale w kulminacyjnych momentach sezonu narciarskiego noclegu lepiej szukać z pewnym wyprzedzeniem. Przy obu stacjach kolei oraz przy trasach zjazdowych można znaleźć lokale gastronomiczne serwujące lokalną kuchnię.Od 2014 roku w Wiśle, Ustroniu, Istebnej i Brennej można korzystać z tak zwanej „Karty sympatyka”. Kartę oferują lokale gastronomiczne i ośrodki noclegowe współpracujące ze stacją na Soszowie. Upoważnia ona do wielu zniżek na usługi i produkty na terenie stacji. Stacja narciarska na Soszowie jest dobrze skomunikowana i posiada duży parking wolny od opłat między godziną 7:00 a 23:00. Większość obiektów na terenie stacji akceptuje płatność kartą.

Oprócz dobrze przygotowanych tras i udogodnień dla narciarzy, na Soszowie czekają w sezonie liczne atrakcje. Jeśli jeszcze nie odkryliście magii Soszowa, to warto śledzić prognozę pogody oraz promocje, które mogą zmotywować do spędzenia na stoku choćby jednego dnia. Możecie być pewni, że wrócicie na Soszów jeszcze wiele razy.